تصاویر زیبا از شهر سوخته زابل

تصاویر زیبا از شهر سوخته زابل


با گردشگری مجازی پیکس آمور به کهن‌ترین شهر پیشرفته جهان سفر کنید.

شهر سوخته زابل که به آن Burnt City نیز گفته می‌شود، در محل اتصال تجارت عصر برنز و در فلات ایران در استان سیتان و بلوجستان واقع شده است. بقایای آجرهای ساخته شده از گل در شهر نشان دهنده ظهور اولین جوامع پیچیده در شرق ایران است.

حدود 3200 سال قبل از میلاد مسیح این شهر بنیان نهاده شد و در طول چهار دوره اصلی تا سال 1800 پیش از میلاد این شهر دارای جمعیت بود، در طی آن چندین منطقه مجزا در داخل شهر ایجاد شد. این مناطق قابل توجه شامل ، مناطق مسکونی، مناطق صنعتی و قبرستان بود. تقسیم بندی شهر نشان دهنده مرحله مهمی در برنامه ریزی شهری در منطقه است.

انحراف در جریان آب و تغییرات آب و هوایی منجر به نابودی این شهر در اوایل هزاره دوم شد. سازه‌ها، محل دفن مردگان، و تعداد زیادی از آثار با ارزش و زیر خاکی که در این شهر وجود دارد، و آثاری که به دلیل آب و هوای بیابان خشک به خوبی حفظ شده، این شهر را یک منبع غنی از اطلاعات در مورد ظهور جوامع پیچیده و ارتباط بین آنها در هزاره سوم قبل از میلاد ایجاد کرده است.


اولین کسی که شهر سوخته را کشف کرد

کلنل بیت مامور نظامی بریتانیا دردوران قاجار پس از بازدید از سیستان و بلوچستان نخستین کسی است که نام این منظقه را شهر سوخته نامید. وی تصور نمود که خاکسترهای اطراف به دلیل آتش سوزی بوده است. در سال 2014 شهر سوخته در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.


شگفتی های شهر سوخته


• در دسامبر 2006 باستان شناسان اولین کره چشم مصنوعی جهان را در شهر سوخته کشف کردند. این کره چشم مصنوعی که قطر دو و نیم سانتی متر دارد و به شکل نیم کره است، که شامل مواد بسیار سبک است. سطح چشم مصنوعی با یک لایه نازک از طلا پوشیده شده است. با یک دایره مرکزی (نماینده عنبیه) و خطوط طلایی که مانند اشعه‌های خورشید طراحی شده اند.

• قدیمی ترین تخت نرد ها و تاس در این شهر یافت شده است.
• یافتن جمجمه ای با نشانه‌هایی از عمل جراحی
• گلدان زمینی که باستان شناسان تصاویر روی آن را اولین انیمیشن در نظر می گیرند.


منبع:
https://whc.unesco.org/en/list/1456
http://hipersia.com/en/news.cfm?id=41

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.