کرونا ویروس

برای دانلود تصویر پس زمینه کرونا ویروس با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.

کرونا ویروس

مطالب ذکر شده برگرفته از کتاب میکروبیولوژی پزشکی جاوتز نویسنده ژئو. ف. بروکس و همکاران در سال 2010 می‌باشد.

کرونا ویروس‌ها، ویروس‌های بزرگ کروی با قطر 120 تا 160 نانومتر، پوشش دار و دارای RNA تک رشته و خطی(27 تا 32 کیلوباز) هستند. پوشش در این ویروس حاوی برجستگی‌های بزرگ، با فاصله زیاد از یکدیگر و گرزمانند یا شبیه به گلبرگ می‌باشد.

برجستگیهایی با طول 20 نانومتر بر روی پوشش لیپیدی قرار دارد (به همین دلیل بر اثر الکل 70 درصد، دترجنتها و سایر مواد شوینده (با غلظت مناسب) از بین می‌روند) و در کل به حلقه نور اطراف خورشید (تاج خورشید) شباهت دارند.کروناویروس‌ها عامل سرماخوردگی بوده است.

این ویروس از طریق برجستگی های گلیکوپروتئینی موجود در سطح پوشش دار ویروس به گیرنده‌های سطح سلول هدف متصل می‌شود از طریق اندوسیتوز وارد سلول شده و چرخه تکثیر آن در سیتوپلاسم سلول انجام می‌شود. در ادامه یا از طریق ویزیکول‌هایی از سلول آزاد شده یا با مرگ سلول ویروس‌ها آزاد می‌شوند و سلول‌های دیگر را درگیر می‌کنند.

کرونا ویروس عامل شیوع جهانی یک سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) در سال 2003 در چین جنوبی می‌باشند. که باعث ابتلای 8000 نفر در 29 کشور شد که بیش از 800 نفر از آنان فوت کردند. تقریبا در تمام موارد سابقه تماس نزدیک با بیمار یا مسافرت هوایی بین المللی موجب انتشار غیر قابل انتظار در سرتاسر جهان شد. تجربه سارس نشان داد در دهکده جهانی، چنانچه یک بیماری عفونی در هر جایی شایع شود هر کشوری در معرض خطر خواهد بود.

آنها به میزان زیاد دارای نوترکیبی می‌شوند و این عامل ایجاد انواع جدید این ویروس در طبیعت می‌باشد. به علت این که کروناویروس‌ها انسانی به خوبی در کشت‌های سلولی رشد نمی‌کند، جزییات تکثیر این ویروس‌ها از مطالعه‌ بر روی ویروس هپاتیت موش که شباهت بسیاری با یکی از نژادهای این ویروس دارد بدست آمده است.

از این بیماری با عنوان ابر مسری super spreaders مانند بیماری سرخجه، ابولا و سل یاد می‌کنند یعنی هر یک فرد بیش از 10 فرد دیگر را مبتلا ساخته است.

در ادامه …

چه داروهایی می‌تواند بر بیماری کرونا موثر باشد ؟

راه مقابله با ویروس کرونا (کلیک کنید)

منبع: Highpix

پسوند: jpg