چه چیزی رنگ پوست را تعیین میکند؟

چه چیزی رنگ پوست را تعیین میکند؟

همان طور که می‌دانید رنگ پوست در مکان‌های مختلف جهان متفاوت است، اما چه چیزی رنگ پوست را تعیین میکند؟ افرادی که در مناطق سرد زندگی می‌کنند دارای رنگ پوست روشن‌تری نسبت به افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنند.

رنگ پوست انسان‌ها با موقعیت جغرافیایی محل زندگی و میزان نور خورشید به خصوص میزان پرتو فرابنفش بستگی دارد.

انسان‌های اولیه برای بدست آوردند غذا و آب به مناطق گرمسیر کوچ می‌کردند. بدن آنها نیز با این آب و هوا تطبیق داده شد. به طوریکه تعداد غدد عروقی در آن‌ها افزایش یافت در حالی که مقدار مو در بدن آنها کاهش پیدا کرد.

این دو باعث افزایش تعریق و در نتیجه باعث خنک شدن آنها می‌شد از سوی دیگر با از بین رفتن موی بدن در انسان‌های اولیه تماس مستقیم با اشعه فرابنفش موجود در نور خورشید افزایش یافت. راه حل مقابله با این آسیب‌های ناشی از این اشعه رنگدانه قهوه‌ای ملانین و ایجاد پوستی که دائما به رنگ تیره باشد.

از سوی دیگر میزان کمی از پرتوی خورشید برای ایجاد ویتامین دی مورد نیاز است، به همین دلیل انسان‌هایی که به مناطق سردتر مهاجرت کردند رنگ پوست آنها روشن‌تر شده است.

عامل سوم در رنگ تیره پوست در مناطق سرد به خصوص در قطب شمال، رژیم غذایی دریایی غنی از ویتامین دی است که افراد به روشن شدن پوست برای بدست آوردن ویتامین دی نیاز نداشتند.

آیا می‌دانستید گروهی از سیاه پوستان وجود دارند که به صورت ژنتیکی بلوند هستند؟ تصویر یک کودک بلوند سیاه پوست را در لینک زیر ببینید

سیاهپوستان بلوند ملانزی (کلیک کنید)

منبع متن:
humanorigins.si.edu

منبع: Highpix

پسوند: jpg

برای دانلود این تصویر با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.