عکس پروفایل خاص

در ادامه شما را دعوت به دیدن تصویر پلنگ برفی میکنیم. این حیوان بسیار زیرک است تعداد کمی از افراد آن‌ها را در طبیعت دیده اند.

پلنگ برفی سفید (کلیک کنید)

منبع متن :بی بی سی

منبع: Highpix

پسوند: jpg

برای دانلود عکس پروفایل خاص با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.

عکس پروفایل خاص

گزارش سازمان ملل در مورد انقراض حیوانات

صدها هزار گونه آبزی، پستانداران، پرندگان، حشرات گرده‌افشان و گیاهان به خاطر انسان‌ها در شرف نابودی هستند. گزارش سازمان ملل آینده ترسناکی را برای کره زمین و انسان‌ها و دیگر موجوداتی که قربانی توسعه طلبی انسانها شده‌اند بدست می‌دهد.

اما جای این امید را هم باقی می‌گذارد که هنوز برای نجات زمین دیر نشده، دانشمندانی که این گزارش را تهیه کردند می‌گویند: مهم است که ما تا به حال کار زیادی انجام داده‌ایم، به اندازه کافی ابزار و توافق های بین المللی و سیاست های محلی داریم که در کنار یکسری تصمیمات جسورانه می‌توانند مارا به سمت یک توسعه پایدار ببرند. ما دانش آن را داریم و آنچه که نداریم جسارت اجرای دانسته هایمان است.

قبلا تحقیقات زیادی در مورد تنوع زیستی و وضعیت حیات بر روی زمین انجام شده است. این گزارش پانزده هزار مطالعه جداگانه را در 50 کشور از جمله ایران طی سه سال لحاظ کرده تا امروز مفصل‌ترین گزارش مرجع در تاریخ را برای فهم بهتر وضع موجود ارائه دهد.

دانشمندان گفته‌اند ما در یک دوره پرشتاب انقراض قرار داریم ما آن را متوجه نمی‌شویم چون در طی چندین سال رخ میدهد ولی در مقایسه با عمر زمین مدت بسیار کوتاهی است. ولی یک میلیون گونه در این مدت به ورطه نابودی کشیده شده‌اند به طور مثال 40 درصد از خزندگان و 33 درصد از مرجان های دریایی منقرض شدند.

کشتاری که ده ها تا صدها برابر میانگین انقراض در ده میلیون سال گذشته است و اصلا سابقه نداشته.

دلیل اصلی این انقراض بزرگ

دلیل اصلی این وضعیت تغییر کاربری اراضی جنگلی به منظور ایجاد خوراک دام و روغن پالم است. دو کالایی که آب و زمین و هوا را مستهلک و آلوده می‌کند. تخریب خاک و بکار گیری سموم شیمیایی کشاورزی یک خطر بزرگ است. جالب است بدانید 68 درصد از سرمایه گذاری بر روی خوراک دام و سویا از طریق پول کثیف انجام می‌شود.

علاوه بر آن سالانه بالغ بر صد میلیارد دلار یارانه صرف کشاورزی ناسالم و ناپایدار می‌شود. عده‌ای از مردم دست به اعتراض زده اند و از این که سیاست مداران به گزارش سازمان ملل توجه نخواهند کرد شکایت کردند.

آنها می‌گویند سران کشور‌ها نهایتا یک شعاری در این باره می دهند و چند بیانیه امضا می‌کنند و هیچ اتفاق دیگری رخ نمی‌دهد.

شاید در گرماگرم بحران‌های سیاسی اجتماعی، سران کشورها احساس نکنند که باید کار خاصی انجام دهند اما در گزارش تاریخی امروز سازمان ملل دلایل وضعیت امروز و راه حل ها مشخص است.

دانشمندان گفته اند برای نجات بشر (نه زمین که زمین نیازی به بشر ندارد) باید منافع تثبیت شده به چالش کشیده شود.

منافع نهفته در سید ماهی و تجارت حیات وحش دامداری صنعتی و سد سازی که بشر را به تولید و مصرف ناپایدار هرچه بیشتر سوق می دهد. گویی که نیست در پس امروز فردایی