تصویر پس زمینه نوازش

برای دانلود تصویر پس زمینه نوازش با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.

تصویر پس زمینه نوازش

نوازش یک امر بسیار مهم است. شاید فکر کنیم نوازش فقط لمس کردن بدن طرف مقابل و آن هم از جنس مخالف است. اما نوازش فقط این نیست، در حوزه تحلیل رفتار متقابل در علم روانشناسی نوازش واحدی از شناخته شدن معرفی می‌شود.

به عنوان مثال وقتی دو نفر در حال صحبت کردن هستند، طرف شنونده با حرکات و زبان بدن می‌تواند نشانه‌هایی از خود به گوینده بروز دهد در این باره که من حرف شما را با حوصله می‌شنوم و توجه من به سمت شماست.

یا وقتی دوستی را می‌بینیم وقتی احساسات درونی خود را در باره لباس زیبایی که پوشیده است می‌گوییم به نوعی او را نوازش کرده‌ایم. پس نوازش فقط به معنی لمس کردن نیست بلکه زبان بدن ایما و اشاره هم می‌تواند نوعی نوازش باشد.

از طرفی نوازش می‌تواند اصیل و غیر اصیل باشد. پاچه خواری نوعی نوازش غیراصیل است. یادمان باشد نوازش‌های غیر اصیل تاثیر خاصی بر طرف مقابل ندارد.

انسان‌ میل به نوازش دارد چرا که به او حس امنیت می‌دهد. لذا انسان دوست دارد نوازش شود، وقتی نوازش مثبتی از اطراف دریافت نمی‌کند به دنبال نوازش منفی می‌رود. دوست دارد حتی در جمع مورد تمسخر و نوازش منفی قرار گیرد ولی بدون نوازش نماند.

در ادامه… آیا تا به حال نام اختلال روانی آلیس در سرزمین عجایب را شنیده‌اید؟ برای مطالعه این اختلال عجیب بر روی لینک زیر کلیک کنید

اختلال روانی آلیس در سرزمین عجایب(کلیک کنید)

منبع متن: منتخبی از سخنرانی دکتر علی بابایی زاد (روانشناس)

منبع: Highpix

پسوند: jpg