تار عنکبوت

برای دانلود عکس تار عنکبوت با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.

تار عنکبوت

عنکبوت‌ها به وفور در طبیعت و اکثر اکوسیستم‌ها یافت می‌شوند که بیش از 47000 گونه از آن در طبیعت وجود دارد. این موفقیت اکولوژیکی تا حدودی به دلیل مکانیک استثنایی تار عنکبوت است. مهندسان و شیمیدانان به منظور توسعه برنامه‌ها و محصولات جدید خود از سیستم‌های بیولوژیکی الهام می‌گیرند.

موضوعاتی چون تار عنکبوت، به دلیل سختی زیاد، استحکام و کشسانی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این تارهای پروتئینی محصول غدد شکمی هستند ابریشم آن توسط ژن‌های MaSp1 و MaSp2 از خانواده اسپیدروئین رمزگذاری شده است.

عنکبوت‌ها برای زنده ماندن در محیط‌های مختلف، به منظور فراهم کردن لانه، محافظت در برابر شرایط خطر و ایجاد ابزاری کارآمد برای گرفتن طعمه، معماری تارهای عنکبوت خود را بهینه و سازگار کرده‌اند.

اکثر مطالعات در مورد تارهای عنکبوت دو بعدی انجام شده است، که از تارهای شعاعی و مارپیچی تشکیل شده است. با این حال، 10٪ از گونه‌های عنکبوتی، بافنده‌های شبکه‌های سه بعدی مانند اشکال قیف مانند، یا کروی هستند.

آیا می‌دانستید عنکبوتی وجود دارد که بعد از انجام عمل جنسی همسر خود را به عنوان غذا میخورد؟ از این دست مطالب عجیب در مورد عنکبوتها را در صفحه زیر بخوانید

نکات عجیب در مورد عنکبوت‌ها

منبع متن:
Imaging and analysis of a three-dimensional spider web architecture
Isabelle Su,2018, jornal of the royal society interface

منبع عکس: Highpix

پسوند: jpg