بنای یادبود توماس جفرسون

برای دانلود این تصویر با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.

عکس

بنای یادبود توماس جفرسون

بنای یادبود توماس جفرسون در مخزن تیدال باسینِ شهر واشینگتن دی سی پایتخت آمریکا واقع شده است. توماس جفرسون یکی از بنیان گذاران آمریکا و از عوامل استقلال آمریکا از بریتانیای کبیر بود.

وی در رشته حقوق در دانشگاه ویلیام و مری فارغ التحصیل شد و سپس به خواندن فلسفه متافیزیک و ریاضی روی آورد. به نظر او نویسندگان تجربه‌گرای بریتانیا مانند جان لاک، فرانسیس بیکن و آیزاک نیوتن بزرگترین مردانی هستند که جهان تا به آن زمان زاییده‌است.

وی حامی جدایی دین از سیاست و نویسنده قانون آزادی ادیان ویرجینیا بود. از دید جفرسون، جدایی دین از سیاست، راهی برای محو مذهب نبود. بلکه این کار، ضامن حفظ حقوق تمامی مذاهب در جامعه بود. او میان داشتن اندیشه مذهبی و اعتقاد به سکولاریسم تضادی نمی‌دید. او تلاش خود برای وارد کردن جدایی دین از نهاد دولت در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا و اجرایی کردن آن در ویرجینیا از سال ۱۷۸۶ را یکی از سه کار عظیم در همه عمر خود می‌خواند.

توماس جفرسون حتی از کوروش کبیر نیز الهام گرفته بود. به گفته او اگر کوروش در زمان باستان در آن همه توحش توانست مردم را با قومیت های مختلف با دین های مختلف کنار هم با آرامش قرار دهد و بی طرفی حکومت نسبت به ادیان مختلف را اثبات کند، پس حالا هم می توان آن را اجرا کرد.

****

تندیس مارتین لوتر کینگ هم در این محوطه است. او که بود ؟ ادامه در صفحه زیر

>>> تندیس دکتر مارتین لوتر کینگ <<<

منبع متن: پویا زارعی-کارشناس ارشد تاریخ دانشگاه سوربن پاریس

منبع متن: Jefferson’s Wall of Separation Letter. U.S. Constitution Online

منبع: Bing