بازار بورس ایران

برای دانلود عکس بازار بورس ایران با کیفیت بالاتر دکمه ی زیر را کلیک کنید.

بازار بورس ایران

در این روزها که کم کم مردم در حال حرکت به سمت بورس و بازار سرمایه هستند، و به نوعی مقداری از سرمایه‌ها از بازار‌های موازی و قدیمی به سمت بازار جدیدتری در حال حرکت است بد نیست که به طور مختصر در مورد روش هایی که سهام داران به تحلیل و پیش‌بینی سهام می‌پردازند صحبت کنیم.

به طور کلی سه نوع تحلیل وجود دارد بنیادی یا فاندامنتال، فنی یا تکنیکال و سنتمنتال

در تحلیل بنیادی یا فاندامنتال، سهام دار به صورت های مالی، میزان سود آوری شرکت و شرکتهای هم گروه (EPS) و نسبت p به e شرکت‌ها، میزان دارایی آن‌ها، پارامترهای اقتصاد کلان و.. توجه می‌کنند. بسیاری از  این اطلاعات در سایت کدال و tsetmc به طور شفاف جمع آوری شده است. تحلیل گران بنیادی ارزش ذاتی سهم را بدست می‌آورند و آن را با قیمت سهم که در حال حاضر در بازار در حال معامله است مقایسه می‌کنند. اگر قیمت در حال معامله از ارزش ذاتی سهمی که بررسی کرده‌اند کمتر باشد آن سهم را می‌خرند.

در تحلیل تکنیکال شخص به بررسی نمودار قیمت سهم می‌پردازد و با توجه به تغییرات و روند گذشته سهم، آینده آن را پیش‌بینی می‌کند در این میان فرد از ابزار‌هایی به نام اندیکاتورها، نوسانگرها و نسبت‌های فیبوناچی و.. استفاده می‌کند. تحلیل تکنیکال هم به نوعی مهم است چرا که در بعضی از مواقع شخص یک سهم بنیادی را در زمان اشتباه می‌خرد. برای بدست آوردن بیشترین بازدهی و سود باید سهمی که از نظر بنیادی خوب است را در کف کانال خود خریده شود نه در قله ها.

اما مورد بعدی که کمتر به آن توجه می‌شود تحلیل سنتمنتال است. به این صورت که شخص باید به احساسات سهامداران هم توجه کند شاید یک شرکتی از نظر بنیادی قوی باشد ولی در بازه کوتاه مدت مورد مورد اقبال سهامداران واقع نشود و در این بازه زمانی جذابیتی برای سهامداران نداشته باشد. البته که اگر یک سهم به طور بنیادی قوی باشد بازار بالاخره این سهم را پیدا می‌کند.

اگر به دنبال ثروتمند شدن هستید شما را به خواندن خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول در صفحه زیر دعوت می‌کنیم.

چگونه پولدار شویم؟ (کلیک کنید)

منبع عکس: Highpix

پسوند: jpg